PROGRAM POTICANJA PODUZETNIŠTVA

Autor: Maja Tičinović-Žuvela, 6. 3. 2013.

4. i 5. 03.2013.g. u Splitu, na Ekonomskom fakultetu organiziran je dvodnevni događaj pod nazivom Program poticanja poduzetništva. Organizator je bio US Alumni Community of Croatia, a partneri Ekonomski fakultet Split, Microsoft, UTT i Američko veleposlanstvo u Zagrebu.

Događanju je prisustvovalo 290 studenata od kojih najviše studira ekonomiju, a bilo je i srednjoškolaca.

Predstavljen je i projekt vježbeničke tvrtke u Srednjoj školi Vela Luka.

FOTO>

Prezentacija>

PROGRAM POTICANJA PODUZETNIŠTVA

Događanju je prisustvovalo 290 studenata od kojih je najviše studira ekonomiju, a bilo je i srednjoškolaca.

Nakon pozdravnog govora Site Sonty iz Američkog veleposlanstva u Zagrebu, doc.dr.sc.Ivane Bilić, profesorice na Ekonomskom fakultetu i tajnice USACC-a te prof.dr.sc. Željka Garače, dekana Ekonomskog fakulteta u Splitu, publiku su oduševili hrvatski poduzetnici Saša Cvetojević, Matija Kopić, Stevica Kuharski, Ivo Špigel.

Oni su ispričali kako su postali poduzetnici, a nakon kratkih izlaganja uslijedila je diskusija sa zanimljivim pitanjima i još zanimljivijim odgovorima. Bilo je opušteno, zabavno i vrlo poučno. Oni su svima dali do znanja da za uspjeh treba zasukati rukave, a ne čekati da vam se nešto dogodi ili da vam netko nešto servira, da treba biti uporan i da treba krenuti već sad, ne samo raditi ono što trebaš da bi dobio ocjene i diplomu već biti što više uključen u razne projekte koji će vam dati praktična iskustva i osigurati korisna poznanstva. Isto tako neuspjeh je samo prva stepenica do uspjeha, na greškama učimo i ne treba se bojati krenuti ispočetka ako naš prvi plan nije uspio.

Nakon pauze gđa Čagalj je predstavila CEPOS, Leandra Vranješ Markić predstavila je UTT, a dr.sc. Zvonimir Jelinić govorio je o Pravnom aspektu osnivanja poduzeća.

Idući dan je započeo dijeljenjem zahvala svima koji su pomogli da se ovaj događaj održi, a nakon toga je tema bila Primjeri dobre prakse. Najprije je izlagala gđa Mira Krneta-HBOR, zatim su načelnik općine Vela Luka Boris Žuvela i donačelnik općine Gračac Milan Tankosić  govorili o poduzetništvu u jedinicama lokalne samouprave.  Sljedeći govornik bio je Živko Krstić koji je predstavio IMEF, a nakon njega je predstavljen projekt vježbeničke tvrtke u Srednoj školi Vela Luka. Maja Tičinović Žuvela, profesorica ekonomske skupine predmeta i voditeljica vježbeničke tvrtke SŠ Vela Luka  objasnila  je što je vježbenička tvrtka i kako je taj projekt u Veloj Luci počeo, a zatim su njene bivše i sadašnje učenice koje su bile odnosno još uvijek jesu direktorice vježbeničkih tvrtki predstavile svaka svoju tvrtku i podijelile svoje iskustvo rada na takav način. Prva od njih bila je Adriana Pecotić, sada studentica Ekonomskog fakulteta u Splitu, zatim Maja Šeparović Markota, učenica 4.razreda ekonomske škole Vela Luka i Nikolina Šeparović, učenica 3. razreda srednje škole Vela Luka. One su oduševile  publiku kao i poduzetnike koji su prethodni dan izlagali jer su upravo u ovome prepoznali pravi način za poticanje poduzetničkog duha kod mladih, ali je isto tako bilo iznenađujuće lijepo vidjeti da se tako mlade osobe sa takvom sigurnošću obraćaju brojnoj publici.

Nakon diskusije i pitanja uslijedila je pauza, a nakon pauze novi krug govornika.

Priloženi dokumenti:
PREZENTACIJA_2.ppt (4.87 MB)