Ankora d.o.o. – Učenici SŠ Vela Luka predstavljaju novi turistički vodič za otok Korčulu

Autor: Lucija Gavranić, 21. 6. 2013.

Dana 20.06.2013., u 20h, u hotelu Korkyra održana je prezentacija koju su organizirale i vodile učenice SŠ Vela Luka koje su odabrale Vježbeničku tvrtku kao izborni predmet. Njihova tvrtka zove se Ankora d.o.o.

Učenice 3b razreda SŠ Vela Luka (smjer ekonomist), Nikolina Šeparović, Nikolina Pešelj i Doris Prižmić nazočnima su objasnile što je vježbenička tvrtka, zatim su predstavile svoj rad i uspjehe u toku školske godine i na kraju su predstavile novi turistički vodič za otok Korčulu.

Prezentaciji je nazočilo 60 uzvanika, među kojima su bili načelnik Općine Vela Luka g. Tonči Gugić i njegov zamjenik g. Zoran Manestar, zatim direktori turističkih zajednica: Dorjan Dragojević (Vela Luka), Maja Šeparović (Blato), Hana Turudić (Korčula), Ante Šestanović (Lumbarda), desetak profesora Srednje škole Vela Luka, ravnatelj SŠ Vela Luka g. Tonči Andreis, učenici SŠ Vela Luka, roditelji,  prijatelji  i drugi.

Prezentaciju je uljepšala mlada ženska klapa Krejanca koja je otpjevala pjesmu na početku i na kraju prezentacije.

Po završetku prezentacije mentorica, profesorica Maja Tičinović Žuvela zahvalila je svima koji podržavaju ovaj projekt od samih početaka te pozvala nazočne na druženje i domjenak na bazenu hotela Korkyra.

Prezentacija

Evo što su učenice rekle kroz prezentaciju:

O vježbeničkoj tvrtki:

Vježbenička tvrtka je program koji simulira pravo poslovanje. Učenici osnivaju svoju tvrtku i rade u odjelima te tvrtke.

Tu se uči na potpuno drukčiji način nego na uobičajenoj nastavi jer teorija služi teorija služi samo da bi se bolje obavili praktični zadaci.

Tu se traži kreativnost, odgovornost i timski rad.

Učenicima je omogućeno komuniciranje s učenicima drugih škola i vježbeničkih tvrtki na način da jedni od drugih kupuju fiktivne proizvode pa tako pišu upite, ponude, narudžbe i dr.

Kroz ovaj program poželjno je da se škola poveže s nekom stvarnom tvrtkom koja mentoru i učenicima pomaže u radu.

Na taj se način povezuje škola i gospodarstvo, a učenici koji pohađaju taj program tijekom 3. i 4. godine obrazovanja stječu korisna poznanstva te se nakon školovanja lakše i brže uključuju u stvarni poslovni svijet.

O svojoj vježbeničkoj tvrtki Ankora d.o.o.

Srednja škola Vela Luka jedina je škola koja kroz ovaj program izrađuje pravi proizvod – turistički vodič. Ideja je nastala prije tri godine tako da je ovo treća generacija koja se time bavi. Suradnja s Općinom Vela Luka i TZ otoka Korčule svake je godine sve bolja i svake godine vodič dobiva „novo ruho“, dorađuju se tekstovi, mijenjaju se slike, ubacuju se novi sadržaji.

Ovogodišnja vježbenička tvrtka SŠ Vela Luka broji 6 učenica: Nikolina Šeparović, Nikolina Pešelj, Doris Prižmić, Nevena Tasovac, Andrea Vesović i Lucija Gavranić.

Učenice su kao najveći uspjeh u ovoj godini istaknule gostovanje na Ekonomskom fakultetu u Splitu gdje su bile pozvane kao gosti predavači da predstave svoju vježbeničku tvrtku kao primjer dobre prakse. Svoju tvrtku su predstavljale na radiju i u novinama, a uz to su radile na vodiču, pisale upite, ponude, narudžbe i drugo.

O vodiču:

Ove godine vodič je dvojezičan (njemački i engleski), ima 76 stranica i tiskan je u

20 000 primjeraka.

Distribuira se u svim mjestima Korčule preko turističkih zajednica. Realizaciju projekta financijski pokrivaju: SŠ Vela Luka, Općina Vela Luka, Dubrovačko-neretvanska županija, TZ Vela Luka, TZ Blato, TZ Smokvica, TZ Korčula i TZ Lumbarda.

Vodič je pravljen s idejom da se otok Korčula predstavi kao jedinstvena turistička destinacija. Učenici su se potrudili kroz vodič otkriti i opisati ono najbolje što svako mjesto otoka nudi kako bi turisti imali prave informacije koje im upotpunjavaju doživljaj otoka i olakšavaju snalaženje na otoku.

Cilj je imati zadovoljnog turista koji će se ponovo vratiti i koji će širiti dobre informacije i tako privući i nove goste.

« Kolovoz 2020 »