Euroscola, Strasbourg 2021.

Autor: Ofelija Dragojević, 22. 1. 2021.

Euroscola 2201

Izvještaj sa online sastanka

Kao jedna od najaktivnijih škola u projektu “Škole ambasadori Europskog parlamenta” nagrađeni smo putovanjem u Strasbourg te sudjelovanjem na Euroscoli.

Kako u zadnje vrijeme svaki početak rečenice krene: “Nažalost, zbog trenutne situacije...”, tako mora krenuti i ovaj izvještaj. No, Euroscola je ipak održana, ali online.

Današnjoj Euroscoli prethodile su dvije pripremne konferencije kako bi na današnji dan sve besprijekorno štimalo.

Tema Euroscole u kojoj je sudjelovalo 67 škola iz cijele Europe (Gospić, Novska i Vela Luka iz Hrvatske) bila je: “Perspektiva mladih o okolišu i klimatskih promjenama. Kako bi izgledao zeleni pojas mladih?”.

Tijekom događanja, učenicima se obratio predsjednik Europskog parlamenta, gospodin David Maria Sassoli te dvoje od 14 potpredsjednika, gospodin Rainer Wieland te gospođa Dita Charanzova, koji su ujedno i odgovarali na učenička pitanja te stavove. Euroscolu je zatvorio “The spokesman” Europskog parlamenta, gospodin Jaume Duch Guillot.

Učenici su Euroscolu pratili putem aplikacije “Interactio” koju koriste i europarlamentarci.  Imali su mogućnost “dizanja ruke” kako bi postavili svoje pitanje jednom od potpredsjednika, no nažalost zbog vremenskog ograničenja, nismo dobili priliku za to, što je ujedno i jedna od mana online događanja.

Također, glasovanje i svoja mišljenja, mogli su izraziti putem platforme SLI.DO.

Na Euroscoli sudjelovalo je 15 učenika naše škole, a naše pitanje, da smo dobili priliku, bi glasilo: “Obzirom na stalno podizanje razine mora, ima li Europski parlament kakve strategije za očuvanje ekonomije i infrastrukture pogođenih područja te plan zaštite građana Europske unije u budućnosti vezano uz ovaj problem?”

“Considering constant raise of sea level, does European parliament have some strategy for preserving economy and infrastructure of the affected area and a plan how to protect Eu citizens from this problem in the future?”

Smatramo kako je ovo jedno dobro iskustvo za naše učenike iako ostaje žaljenje za putovanjem i sudjelovanjem u Strasbourgu te upoznavanjem vršnjaka iz cijele Europe. Iskustva i mišljenja koja su se podijelila na Euroscoli svakako će koristiti u projektima u kojima naša škola već sudjeluje (Green Seeds).

Euroscola, Strasbourg 2021.

Autor: Ofelija Dragojević, 22. 1. 2021.

Euroscola 2201

Izvještaj sa online sastanka